Kalite


 
Ere Yapı Kalite Politikası
Fıratpen Kalite Standartları
ASTAŞ Çelik Kapı Kalite Standart.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pencerelerin Aksesuarları ile İlgili Genel Bilgiler

 
barindirma host turkiye hosting online %100 türkçe kontrol panel cpanel kontrol panel pop3 bant genişliği email domain iş ortağı müşteri destek webmail lider
  • Profiller
  • EPDM Contalar
  • Destek Saçları
  • Aksesuarlar
  • Hammadde
  • TPE Conta

Profiller

Her türlü projeye mükemmel bir şekilde uyum sağlayan ana, yardımcı, detay ve doğal ahşap desenli laminasyon kaplama seçenekleriyle çevre dostu kalsiyum-çinko içerikli tüm profil serilerimiz; estetik görünümleri ve işlevsellikleri ile farklı mimari, dekoratif beklentilerinize uygun çözümler sunar. Ayrıca özel üretim bölümlerimizde 60cm-190cm çap aralığında dairesel ve farklı bükümler yapılabilmektedir. Fırat, isteğe bağlı olarak TPE gri contalı profil de üretmektedir.Profillerimiz laboratuarlarımızda TSE, RAL, DIN standartlarının öngördüğü şekilde düzenli olarak test edilmektedir. Hammadde, üretim, renk, ambalaj gibi tüm aşamalarda Kalite Kontrol Sistemi uygulanmaktadır.

 

EPDM Contalar

PVC pencere ve kapı sistemlerinin ses ve ısı izolasyonunu sağlıklı olarak yapabilmesi ve işlevini yerine getirebilmesi, sistemde doğru conta kullanılması ile mümkündür.

EPDM Kauçuk Kullanıyoruz

FIRAT olarak, PVC kapı ve pencere sitemlerimiz de kullandığımız contalar için, sentetik kauçuklar arasındaki en doğru hammadde olan Etilen Propilen Dien Monomer (EPDM)' i kullanıyoruz. Çünkü; güneş-hava oksidasyonuna, ozon çatlamalarına karşı mukavemete, +130 C -40 C arası sıcaklıklarda 30-95 shore sertlik aralığına; aşırı rüzgar basıncında sistemdeki sızdırmazlık için gereken kalıcı deformasyon değerlerine sahip olan tek conta EPDM kauçuk contadır.

 

Kalite ve Süreklilik

EPDM kauçuk contalarında en önemli unsurlardan biride kalite sürekliliğinin sağlanabilmesidir. Değişkenlik göstermeyen hammadde teminimizle, tam otomatik üretim besleme sistemlerimizle, bilgisayar destekli hazırlanan karışımlarımızla, yapılması zorunlu hammadde ve ürün testleri için oluşturduğumuz laboratuarlarımızla FIRAT EPDM kauçuk contaları sürekli aynı kalite ve standartlarda üretilir. Kükürtlü ve peroksitli tüm ürünlerimizi, RAL GZ-716 / 1 Ab ş ve TSE -7510 standartlarına uygun olarak üretiyoruz. Bu standartlarda contanın yoğunluğu, sertliği, kopma uzaması ve kopma mukavemeti, kalıcı deformasyonu test edilmektedir. EPDM kauçuğu kükürtlü ve peroksitli olmak üzere iki şekilde vulkanize etmekteyiz. Kükürt ile yapılan vulkanizasyon sistemleri ile sağlanan fiziksel özellikler, peroksitli vulkanizasyon ile daha yüksek sıcaklıklarda daha düşük kalıcı deformasyonlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Ölçüm ve Kontroller

Üretim hatları üzerinde bulunan ultrasonik ölçüm cihazları ile çap, et kalınlığı, ovallik vb. üretim ölçümleri yapılarak, standart dışı durumlarda sesli ve ışıklı uyarı sisteminin devreye girmesi ile hatalı üretimi engellenmektedir. Ayrıca sürekli olarak özel projeksiyon cihazlarımızla EPDM conta kesitinin 10 kat büyütülerek 0,001 hassaslıkta ölçüm kontrolleri yapılmaktadır. Hammadde, üretim, ambalaj gibi tüm aşamalardaki aktif kalite kontrol sistemimizle ve PVC profille entegre olarak üretilen contalarımızın ayrıca her koliden alınan örnekleri ölçüm kontrolleri yapılarak düzenli olarak arşivlenmektedir.

 

 

Destek Saçları

Destek sacı, PVC pencere ve kapı sistemlerinin temel parçalarından birisidir ve sistemin taşıyıcı iskeletini oluşturarak plastik profile mukavemet kazandırır.

Destek sacı PVC pencere ve kapı sistemlerinde; ses yalıtımı, rüzgar yüküne karşı direnç, sistemin birbirleri ile ve menteşelerin plastik profile daha sağlam bağlanabilmesini, plastik profilin şeklini ve yapısını uzun süre korumasını sağlar.

Fırat destek sacları TSE 822 ye göre sıcak daldırma galvanizli sac sınıfında, TSE EN 10142 de profil işlemleri için uygulanan FePO2g kalite ve DIN standartlarına uygun olarak kesme, bükme, ambalaj dahil tüm üretim aşamalarında bilgisayarlı kontrol sistemleri sayesinde sıfır hata ve profillerimizle entegre olarak üretilirler. Sıcak daldırma galvanizli saclar üretim öncesi çinko kaplama testinden geçirilir. Sıcak daldırma galvanizli sac uzun ömürlüdür ve korozyona karşı yüksek dirençlidir. Katlanarak şekillendirildiğinde dahi çinko kaplaması dökülmez. Ateşe ve her türlü dış etkenlere karşı dayanıklıdır. Normal hava şartlarındaki kaplama kalınlığı kaybı minimumdur. Hammadde, üretim öncesi, üretim ve üretim sonrası tüm aşamalarda, gelişmiş laboratuarlarımızda sürekli kalite kontrol testleri yapılır. FIRAT PVC pencere ve kapı sistemlerinin iskeletini oluşturan destek sacları, yıllarca sağlamlığını ve şeklini koruyarak sistemlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Destek saclarımız, müşterilerimize dış etkenlerden korunacak şekilde tam otomatik makinalarda ve uygun ağırlıklarda paketlenerek sunulur.

 

Genel Bilgiler

Destek sacı et kalınlığı, PVC pencere ve kapı sistemlerinin kullanım koşullarına uygun olmalıdır. Örneğin yüksek katlı binalarda (+6.kat) et kalınlığı uygun seçilmeyen destek sacları rüzgar yüklerini karşılayamaz ve sistemin zarar görmesine, zamanla hava ve su geçirmesine neden olabilirler. Destek saclarının yapısı ve şekli çok düzgün olmalıdır. şekli ve yapısı bozuk olan destek sacları, plastik profilin şekil değiştirmesine neden olarak sistemin işlevsel yapısına zarar verebilirler.

Destek sacı ile plastik profili iç yüzeyi arasındaki boşluk en az 1mm, en fazla 2mm olmalıdır. Eğer boşluk fazla olursa mukavemet azalır ve vidalama sağlıklı olmaz. Boşluk az olursa, plastik profilin genleşmesini engelleyerek çatlamasına neden olabilir.

Destek sacı boy kesimi, plastik profilin kaynak noktalarında uygun erime mesafesi bırakılarak ayarlanmalıdır. 90º 'lik kesimlerde profil boyundan 10mm, 45º'lik kesimlerde 7,5 mm olmak üzere her iki yönde de erime mesafesi bırakılmalıdır. Destek sacı kullanılacağı açıklıkta kesinlikle tek parça olarak kullanılmalıdır. Parçalı olarak kullanıldığı durumlarda sitem zarar görebilir.

Destek sacı en kısa boy kullanımlarında dahi en az iki yerden vidalanmalıdır. Vida aralıkları en fazla 30-40 cm olmalıdır. Başlangıç noktasından max. 15 cm. içeriye girilerek vidalanmalıdır.

Destek sacları kesilirken uçların düzgün ve çapaksız olmasına dikkat edilmeli, testere düşük devirde çalıştırılmalıdır.

Destek sacı kesinlikle açık havada stoklanmamalı, stoklama alanında yağmur, su, nem ve yerle temas olmamalıdır. Stoklama bölgesinde aşırı ısı farklılığı olmamalı ve uzun süreli stoklamadan kaçınılmalıdır.

 

Aksesuarlar

Aksesuarlar genellikle bir PVC pencere sisteminin hareketli ve mekanik kısımlarını oluşturan, kol, menteşe, ispanyolet vb. metal, zamak ve plastik parçalardan oluşur.

Zamak çinko, alüminyum, bakır ve mağnezyum karışımından meydana gelen temel madenlerden oluşur. Zamak yüksek darbe ve yük mukavemetine sahip olduğundan zamak esaslı ürünlerde esneme ve kırılma olmaz. Menteşe, ispanyolet karşılığı ve orta kayıt, kimyasal yapısı DIN 1743'e uygun olarak zamak hammaddesi ile üretilirler.

Açılım Sistemleri

Onaylanmış kalitesi, işlevsel kusursuzluğu ve Winkhaus lisansı ile yüksek teknoloji kullanılarak üretilen ispanyolet ve çift açılım sistemlerimiz, az sayıdaki donanım elemanıyla, çok yönlü kullanım olanağı ve hızlı montaj sağlar.

 

 

Menteşeler

Menteşelerimiz TS EN 1935 kalite standartlarına uygun olarak, zamak hammaddesinden, 90mm ve 75mm ölçülerinde, tamamen bilgisayar kontrollü vibratörlerde çapakları temizlenerek, ön işlem banyolarında yıkanarak, elektrostatik ve fırınlama yöntemi ile boyanarak üretilirler. Farklı profil renkleri ile uyumlu renklerde boyanan menteşelerimizin boya ömrü 25-30 yıl, özel aşınmaz plastik yataklaması sayesinde açma-kapama ömrü min. 25. 000 kezdir. Güvenli şekilde taşıma ve nakliye için, menteşelerimiz vakum teknolojisi ile tek tek paketlenirler.

Kollar

Kapı ve pencere kollarımız, tutma kolu boyunca 7mm x 7mm metal ile desteklendiğinden kesinlikle kırılmaz ve pozisyon kilitleme tırnakları ile istenilen konumda sabitlenebilirler. . Farklı profil renkleri ile uyumlu renklerde üretilirler.

Karşılıklar

İspanyolet karşılıkları zamak hammaddesi ile üretildiği için, yüzeyinde zamanla renk değişiklikleri oluşmaz ve yüksek darbe direncine sahiptirler.

 

 

Hammadde

Fırat ürünlerinde kullanılan tüm hammaddeler giriş kalite kontrol testlerine tabi tutulmaktadır. PVC kapı ve pencere profillerinin üretiminde kurşun içermeyen kalsiyum çinko stabilizatörler de kullanılabilmektedir. Modern üretim parkurumuzun sayesinde PVC profil üretiminde hammaddeler, hava ile hiçbir şekilde temas etmeden profile dönüştürülmektedir. PVC pencere profillerinde kullanılan tüm hammaddeler ve oran formülasyonları, uluslar arası bağımsız laboratuarlar ve Fırat laboratuarlarında düzenli olarak test edilmektedir. PVC pencere profillerinde kullanılan hammadde karışımımız Almanya RAL kalite birliğince onaylanmıştır.

PVC pencere sistemlerinde ısı ve ses yalıtımı için en önemli elemanlardan biri olan ve Fırat tarafından üretilmekte olan contalar, EPDM ( Etilen Propilen Dien Monomer) hammaddesinden üretilmektedir. EPDM conta, uygulanan testlerde, sızdırmazlığı en uzun süre sağlayan tek contadır ve kalıcı deformansyon değerinin çok yüksek olması nedeni ile uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılmaktadır.


 

TPE Conta

TPE ( thermo plastic elastomer) contalar, kendinden contalı profillerde kullanılırlar. Bu contaların her renk üretilmesi mümkündür. Fırat, beyaz contalı profilleri için gri renkte TPE conta uygulaması yapmaktadır.
Fırat, geliştirdiği özel plastik conta üretim tekniği sayesinde, alışılagelmiş plastik contadan çok daha yüksek performanslı TPE contalar üretmektedir. Üç katmanlı olup, her katmanda farklı formül ve hammadde ile kombine edilerek üretilen Fırat gri conta, böylece plastik contalarda en iyi performans değerlerine ulaşabilmektedir. Kalıcı deformasyon değeri % 35~40 civarındadır. Contanın çalışan bölgesi (1.katman) yumuşak plastik, orta gövde (2.katman) sert plastik ve profile geçen kubbe yanakları ise PP (polipropilen) malzemesidir.
Mekanik metotlarla profile sıkı geçirilen plastik conta, pencere imalat sürecinde profil üzerinde hareket etmediği için ve bünyesindeki katmanlar nedeni ile termofix kaynağında profil ile birlikte daha rahat ve sağlıklı kaynadığı için uygulayıcıyı rahatsız etmez. Yapılan pencere performans testlerinde su sızdırmazlık, hava geçirgenlik ve rüzgar yüküne dayanım sınıfları, EPDM kauçuk contanın sağladığı sınıf değerlerini sağlayabilmektedir.
 

 

TPE CONTA ÖZELLİKLERİ
Yoğunluk 0,91±0,03 gr/cm3
Sertlik 60±5 IRHD
Kopma mukavemeti >= 5 N/mm2
Kopma Uzaması >= %250
Kalıcı Deformasyon
( 100 0C 24 saat %25 baskıda )
<= %50
Isı Etki ile Yaşlandırma ( 7 gün, 100 0C )  
Sertlik değişimi <= %5
Kopma Mukavemeti Değişimi <= %25
Kopma Uzaması >= %200
Ozon Direnci DİN 53509'a göre çatlama olmamaktadır.

 

 

 

 
 
 
 

 

Copyright © 2011 - Tüm Hakları Ere Yapı PVC Doğrama Sistemleri Ltd.Şti.'ne Aittir
Tolga AKDEMİR tarafından tasarlanmıştır